top of page
2_Palmovy_olej_header.jpg

Už žádné kácení pralesů

Palmový olej z udržitelnějšího pěstování v zájmu lidí a životního prostředí

Produkty které pomohou přírodě a naší planetě

 

Vůbec se nám to nelíbí! Lesy po celém světě hoří. Každou minutu zmizí v lese asi 30 fotbalových hřišť. Lesní oblast o velikosti Řecka je tak každoročně nenávratně zničena. A my lidé v Evropě podporujeme toto ničení, neboť EU je jedním z největších dovozců produktů, jako je maso, sója a palmový olej, pro které jsou právě tyto lesy káceny! Tropický prales tak končí ukrytý v regálech našich evropských supermarketů jako krmivo pro zvířata nebo jejich přísada. Je čas, abychom v Evropě lépe chránili tropické lesy našeho světa! V boji proti klimatické krizi jsou lesy nepostradatelné. V lesích žije 80 procent všech živočišných

a rostlinných druhů žijících na souši. Lesy jsou oporou proti chorobám. Lesy nás chrání.

 

Pojďme je konečně chránit i my! Protože pokud už řešíme obsah svých talířů, obvykle se zamýšlíme nad jeho pestrostí a vyvážeností. Zajímáme se o dopady konkrétních surovin či přídatných látek, ale zejména na vlastní zdraví. Důsledky výroby těchto potravin na přírodu a život jiných lidí v různých koutech planety už jdou mimo nás. Palma olejná se pěstuje na rozsáhlých plantážích, které vznikají vykácením původních deštných pralesů. Palmový olej tak vzniká za cenu obrovských škod na přírodě a místních komunitách. Důsledky pro životní prostředí: V případě plantáží palmového oleje a těžby palmového oleje je deštný prales ve velkém měřítku kácen a uvolňuje se tak velké množství skleníkových plynů.

Pěstování v monokulturách ohrožuje biologickou rozmanitost a ubývá stanovišť ohrožených zvířat a rostlin. Postiženi jsou zejména orangutani v deštném pralese jihovýchodní Asie a neustále tak ztrácejí své stanoviště. Ale protože je Palmový olej jedním z nejlevnějších rostlinných olejů, výrobci po něm sahají stále častěji. Používá se ke smažením chipsů, k výrobě margarínu, nuget, instantních polévek, ale i do mýdla. Kvůli rostoucí poptávce po vyhledávané surovině rostou plantáže palmového oleje, zejména v Indonésii, Malajsii a Jižní Americe, ale také problémy. Chtěli by jste stím něco udělat?

Doplnkove_foto_Palmovy_olej_1.jpg

Palmový olej z udržitelnějšího pěstování - v zájmu lidí a životního prostředí

 

Společnost WWF se zavázaly zajistit, aby se cenná surovina vyráběla nejen ekonomicky, ale také ekologicky a sociálně slučitelným způsobem. Proto na našem eshopu najdete výrobky a udržitelnější zboží s certifikátem RSPO. Organizace RSPO znamená „kulatý stůl pro udržitelný palmový olej“. Proto se někteří Němečtí dodavatelé zavázali do roku 2020 o to, že alespoň 30 procent palmového oleje použitého ve výrobcích EDEKA nebo Netto Marken-Discount by mělo splňovat ještě přísnější standardy skupiny Palm Oil Innovation Group (POIG). To například znamená, že se nepěstují rašeliniště, která mají zvláštní vliv na klima.

EDEKA je jedním z průkopníků v Německu, pokud jde o palmový olej. Společně s Netto Marken-Discount dosáhla současná kontrola palmového oleje společností WWF prvního místa v kategorii supermarketů v mezinárodním srovnání. Nakupujte výrobky s označením a certifikátem RSPO, pomůžete zachránit pralesy, zvířata v nich žijící a přispejete v lepší budoucnost planety. Ta snaha a ten pocit za to stojí!

Doplnkove_foto_Palmovy_olej_2.jpg
bottom of page